Raspbmc ile Raspberry Pi ile Medya Oynatıcı Deneyimi

Raspberry Pi ve neler yapabileceğinizle ilgili bir yazı yazmıştım zamanında, o yazının ana teması gidip hemen bir Raspberry almanızın şart olduğuydu, bu yazımda önceki anlattıklarıma ek olarak kendi Medya Oynatıcı deneyimimi anlatacağım. Önceden bu iş için pek de kaliteli diyemeyeceğim Ezcool ‘un bir oynatıcısını kullanıyordum, Samba ile Raspberry sunucumdaki 2 Terabyte ‘lık harici diskten görüntü alıyordu. Marka ve ürün çok güven vermese de genel olarak iş görüyordu. Ta ki, nedenini anlamadığım şekilde donmalar başlayana dek.

Bunun üzerine kendim bir şeyler yapabilecek miyim, ona bakayım dedim. Ortaya Ezcool ‘unkinden her anlamda daha başarılı bir sonuç çıktı, üstelik kendi Raspberry sunucumun üzerinde, dolayısıyla SMB ve dertleriyle -Linux’ta mı böyle, genel huyu mudur bilemem, “stabil olmayan” ın sözlük karşılığı Samba- uğraşmaktan kurtulmuş da oldum.

Bunun için kullanacağımız dağıtımın adı Raspbmc. Daha önce Raspberry Pi ‘den bahsettiğim için, kurulumunu burada tekrar anlatmıyorum. Henüz bir Raspberry edinmediyseniz, ilk paragrafta eklediğim yazıyı önce okuyup, sonra bunu okumanızda fayda var.

Raspbmc ‘nin avantajı, Raspberry ‘nize uyumlu bir Xbmc sürümüyle hazır olarak geliyor olması, böylece siz sistemi kendiniz dekore etmek zorunda kalmıyorsunuz. Tabii isterseniz zor yolu seçip, Raspbian ‘ınıza Xbmc kurmanız mümkün. Xbmc ‘sini saymazsanız, Raspbmc ile Raspbian arasında pek bir fark yok, zaten ortak depo kullanıyorlar.

Bu yazıdaki kurulumdaki Raspberry Pi, yaklaşık 1 yıldır sunucu olarak hizmet eden bir Raspbmc, üzerinde Transmission, Nginx, PHP5, MUD sunucusu, IRC Bouncer gibi türlü çeşit servis barındırıyor, ve sistemin tamamı 2 Terabyte bir harici Seagate diskin üzerinden çalışıyor. SD Kart sadece boot sırasında kullanılıyor.

Kişisel görüşüm, ne amaçla kullanacak olursanız olun, bir harici disk kullanmanız faydanıza. Bu şekilde yaptığınızda hem elbette ki fazla depolama kapasitesi avantajınız oluyor, zira Terabyte ‘lık SD Kart gibi bir çözüm yok, hem de yazma/okuma hızlarında avantajlısınız, dolayısıyla performansa doğrudan bir katkısı da var.

Kurulum ve Performans
Şimdi Raspbmc ‘yi Raspberry ‘mize kurduysak, ki kurulum adımları son derece anlaşılır ve kolay olacak, ilk defa açılmış olacak. Menüden Settings kısmına ulaşıp güncellemeleri yaptırdığınıza mutlaka emin olun. Performans açısından dikkat etmeniz gerekenler şunlar, bu ipuçları önemli gerçekten:

 • Raspbmc ‘nizi illa da sadece Medya Oynatıcı yapmanıza gerek yok. Siz film izlemezken onunla Torrent indirin, yedekleme yapın vs. Ancak XBMC kullanacağınız vakit mutlaka bu servislerde çalışan bir şey olmadığına emin olun. Raspberry, aynı anda Torrent indirirken XBMC ‘yi sorunsuz çalıştırabilecek kadar güçlü değil. Arkaplanda servis çalıştırmanız sorun değil, ancak bir iş yapmayıp boş durmaları şart.
 • Performans açısından gereksiz özellikleri kapatmanız deneyiminizi iyileştirir. Mesela ekran koruyucunuzu “Dim” olarak ayarlamanız en iyisi. Zira diğer 3D ekran koruyucuları seçerseniz olmadık yerde devreye girdiklerinde yavaşlamalar yaşamanız mümkün. Dim çok daha pratik. Benzer şekilde, pek de bir işinize yaramayacak “Weather”, “RSS News Widget” gibi özellikleri kapatabilirsiniz.
 • Raspberry ‘de GPU/CPU için ayrılmış RAM ‘leri siz ayarlarsınız. 512MB ‘lık model için konuşursak; mutlaka en az 128M ını GPU’ya vermiş olmalısınız. Aksi takdirde hem XBMC yavaş çalışacak, hem de bazı videolarınızı oynatamayacaksınız. Herhangi bir video açılmıyorsa önce bu değeri yükseltmeyi denemelisiniz. (Aşağıdaki örnek dosyalara göz atabilirsiniz)
 • Raspberry ‘nizin overclock hızını ayarlamanız gerekli. Programs menüsünden bulacağınız ayarlayıcı program ile CPU hızını en azından Fast değerine çekin. Ancak daha yukarılara zorlamak istediyseniz, unutmayın ki overclock değerlerini arttırdıkça dosya sistemini bozmak gibi garip sorunlar ortaya çıkabiliyor. Benim için ideal değer Fast ‘dı, daha yüksekte uzun süre sorun yaşamadıysanız orada bırakabilirsiniz.
 • Birazdan bahsedeceğim Codec ‘leri etkinleştirmeniz şart.

Bu birkaç konuya mutlaka dikkat etmek gerek, zira bunları yaptığınızda Raspbmc deneyiminiz çok daha iyi olacak.

Codecler
Bu mevzu önemli. Zira bunu yapmazsanız bazı filmleri oynatamayacaksınız, görüntü gelmeyecek ya da performansı iyi olmayacak. Raspberry ‘de MPEG-2 ve VC-1 desteği mevcut, ancak her kullanıcı medya oynatıcı özelliklerini kullanmayacağından, fiyatı düşük tutmak için lisansları ödenmemiş, dolayısıyla kullanamıyorsunuz.

Bu codecleri etkinleştirmeniz şart. Bu lisansları Raspberry Pi Store üzerinden alabiliyorsunuz. Her iki codeci de almanız gerek, toplam fiyatları şuan 3.60 pound, bugünün kuruyla 13 liraya denk geliyor, ben alırken daha ucuzdu ancak, şimdiye kadar almadıysanız yapacak bir şey yok, bunu ödüyorsunuz.

Lisansları satın alırken size bir Seri kodu soracak, her lisans anahtarı o donanımın seri koduna göre oluşturuluyor. Bu seri kodunu terminale geçip “cat /proc/cpuinfo” komutuyla alabilirsiniz, en alttaki “Serial:” yazan satırdaki değerleri verdiğim sayfadaki kutuya doldurup, e-posta adresinize gelen anahtarı da Programs menüsü üzerinden girdiğiniz ayar penceresine yazınca lisansınız aktifleşmiş olacak. Emin olmak için Raspberry ‘nizi de yeniden başlatın.

Altyazılar
Altyazılar XBMC’de son derece kolay, fontunu, büyüklüğünü, rengini, kodlamasını, her ayrıntısını siz seçebiliyorsunuz. Farklı yöntemler kullanabilseniz de; en basit yoluyla altyazı dosyasının adını film dosyasının adıyla aynı yaparsanız altyazıları XBMC hemen kullanıyor. Yani XY.avi filminin klasörüne bir XY.srt koymanız yeterli.

Ekstralar
Raspbmc ‘nin deneyiminizi iyileştirebilecek başka fonksiyonları da var. Eğer Linux deneyiminiz varsa, zaten Raspberry ‘nizi Torrent, Veri merkezi, Sunucu vs. olarak kullanabiliyorsunuz, bu konuda bir yazı yazmıştım. Bunun dışında, herhangi bir ek deneyim gerektirmeyen Raspbmc özellikleri de var, birkaç örnek mesela:

 • IR Remote: Gerekli aparatlarla Raspbmc ‘nizi kızılötesi bir kumandayla kontrol edebiliyorsunuz. Sahi, medya oynatıcınız var, kumandanız olmazsa ne olacak? (Merak etmeyin, buna da pratik bir çözüm şimdi bulacağız!)
 • Nanny Cam: Raspberry Pi ‘ler için artık bir de kamera modülü satılıyor. Uygun fiyatlı bu modülü Raspberry Pi ‘nize takarsanız, XBMC ‘nin içindeki menüden her X dakikada bir fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Siz yokken evde neler oluyor, bilmek istiyorsanız bu özellik işinize yarıyor.
 • YouTube eklentisi: Bir XBMC eklentisi olarak YouTube ‘u kurabiliyorsunuz. Bu durumda TV ‘nizde doğrudan YouTube yayınları izleyebiliyorsunuz. Bedava Smart TV’nize merhaba deyin.
 • AirPlay: henüz çok kurcalamadığım bir özelliği de AirPlay. AirPlay özelliğini aktifleştirerek iPhone/iPad ‘inizden TV’nize ses (belki de görüntü?) aktarabiliyorsunuz. Aynı ağda olduklarında bir akış başlatılıyor ve telefonunuzdaki müziğinizi TV’nizde duyabiliyorsunuz.

XBMC Remote


İşte XBMC’nin en başarılı fonksiyonlarından biri de bu. Sistemi kurduk, peki kumanda ne olacak? Her seferinde kalkıp klavye mi arayacağız, kablosuz klavye mi taşıyacağız? XBMC Remote burada imdadımıza yetişiyor. Ben iOS App Store ‘daki versiyonunu kullanıyorum, sanıyorum ki Android ‘deki ile çok farkı olmamalı.

XBMC Remote ‘u telefonumuza kuruyoruz, Raspbmc ‘mizin ağdaki IP adresini önümüzdeki kutuya yazıyoruz. Daha sonra Raspbmc ‘nin ayarlarından birkaç özelliği (uzaktan yönetim ve Zeroconf ile ilgili iki ayar, uygulama size zaten yapmanız gerekenleri anlatacak) aktifleştiriyoruz. Kumandamız sorunsuzca XBMC’ye bağlanıyor.

Bu kumandaya bayıldığımı söylemeliyim. Son derece hızlı çalışıyor, arada lag yaşamıyorsunuz. Tuşların yerleşimi net, özellikleri ise, bana göre eksiksiz. İsterseniz tuşlu, isterseniz dokunmatik pad olabiliyor (sola kaydırırsanız imleç sola gidiyor, kıskaç yaparak sesi kısıyorsunuz vs.). İsterseniz klavyesiyle yazı yazdırabiliyor, Pi ‘nizi kapatabiliyor, dosyalarınıza uzaktan ulaşabiliyor, el feneri bile olabiliyor. Her şey düşünülmüş. Üstelik Wi-Fi kullanabiliyor, böylece ne kumanda arıyorsunuz bir daha, ne de onu TV’nize doğrultmanıza gerek kalıyor.

XBMC sistemimizi kurduysak, bu kumanda kesinlikle onun olmazsa olmazı.

Not: uyumlu bir akıllı telefonunuz yoksa, ya da PC’nizden yönetecekseniz, http://<pi nizin ip adresi>:8080 üzerinden web arayüzü de var. Ancak uygulamaya göre hakikaten kıyas kabul etmeyecek kadar kötü.

Deneyim

Ben kendi medya oynatıcımda üç film üzerinde deneme yaptım. Filmleri torrentten indirip Sample dosyaları ile denedim, böylece nispeten yasal bir şekilde, herkesin kullanabileceği bir deneyim şansımız oluyor.

 • The.Wolf.of.Wall.Street.2013.DVDSCR.XviD: GPU’ya 64M verseniz bile sorunsuz oynatabildiğiniz bir film bu. Tabii görüntü kalitesi çok iç açıcı olmadığından olabilir.
 • Cloudy.With.a.Chance.of.Meatballs.2009.720p.BluRay.x264: Nispeten yüksek kaliteli bir video, 720p. GPU ‘yu 128M ayarlamadıysanız görüntü alamayacaksınız. Ayarladıysanız da kare atlamaksızın, harika çalışıyor olmalı.
 • Tron.Legacy.2010.BluRay.1080p.DTS.x264: 13 GB’lık bir video, oynatacağından şüphelerim vardıysa da GPU’yu düzgün ayarladıysanız tek bir atlama olmaksızın oynatıyor. Bunu eski oynatıcım takılmadan oynatamıyordu.

Sonuç olarak, birbirinden kalite olarak oldukça farklı 3 filmde de en ufak bir takılma oluşmuyor. Raspberry ‘nin video oynatma kabiliyeti son derece yüksek. İstediğiniz anda filmde bir yere atlamak, ayarları değiştirmek sorunsuzca yapılabiliyor. Eski medya oynatıcıma göre bariz avantajlar var.

XBMC arayüzü ise o kadar akıcı değil, çoğunlukla 25-30fps göreceksiniz, mükemmel bir deneyim değilse de yeterince tatmin edici, ara sıra ufak 1 saniyelik takılmalar olsa da, ben rahatsız olmadım. XBMC ‘yi beğenmediyseniz, benim henüz denemediğim RasPlex iyi bir alternatif olabilir.

XBMC ‘nin iOS kumandası beklenmedik derecede iyi. Kolayca bağlanıyor, hızlıca kumanda ediyor, tasarımı hoş. Cihazınızı kapatma/yeniden başlatma gibi özellikleri, isterseniz dokunmatik pad ‘i, metin yazmak için klavyesi, hatta karanlıkta film izlerken lazım olur, el feneri bile unutulmamış. En güzeli de telefonun içinde olması, ve Wi-Fi ağınızı kullanabilmesi, böylece kumandayı televizyona doğrultmaya da gerek yok, evin içinde dört dönerek kumanda aramaya da.

Sonuca gelecek olursam; Raspbmc ile Raspberry tam teşeküllü bir medya oynatıcı oluyor. Performansı hakkında deneyene kadar benim de şüphelerim vardı, ancak doğru kurulumda (= yukarıdaki yazıyı okuduysanız) her şey şaşırtıcı derecede güzel. Üstelik zaten Raspberry ‘niz varsa bedava, yoksa yaklaşık 100 lira. Arayüzünün hoşluğuyla, bin bir çeşit fonksiyonuyla, video oynatmadaki başarısıyla, müthiş kumandasıyla, Raspberry Pi, kendisinin üç katı fiyata satılan çoğu oynatıcı çözümünün canına ot tıkayabilecek kapasitede. En güzeli de, onu sadece medya oynatıcı olarak kullanmak zorunda değilsiniz.

Raspberry Pi ile, mükemmele yakın bir medya oynatıcı hayal değil, hatta son derece gerçek.

Yorum Yazın