Moonlight ile PC Oyunlarını iOS ‘da Uzaktan Oynamak

Borderlands Moonlight

iOS8 üzerinde Borderlands 2

Reddit ‘te bir kullanıcı, açık kaynak bir NVidia GameStream istemcisi olan Moonlight ‘ı derleyip kendi Cydia deposunda paket olarak yayınladı. Sistem bu yakınlarda adını sık duyduğumuz streaming uygulamalarıyla mantık olarak aynı; oyun bilgisayarda çalışıyor, görüntü ve ses -muhtemelen sıkıştırılmış olarak- istemciye (bu durumda iPhone), istemciden alınan girdi de bilgisayara aktarılıyor ve oyunu oynuyorsunuz. Moonlight ‘ın Raspberry Pi sürümü de mevcut.

Moonlight’ı kendim 4 farklı oyun ile denedim, sonuçlar beklentimin çok üzerinde. Grafikler ve görüntü haliyle, gücünü PC’den aldığından iPhone 5 ekranında gördüğüm en iyi görüntü, son derece keskin ve net, Bir masaüstü GPU zaten el kadar çözünürlükte hiç zorlanmıyor bile. Seste nadiren bir kaç ufak atlama olduysa da oynanabilirliği hiç etkilemedi, kısaca işin performans kısmı “olmuş”, kullanım kolay, oyunların bir listesi, kapak fotoğraflarına kadar hazır olarak sunuluyor seçmeniz için. GameStream zaten PC ‘de gayet başarılı ve stabil, oyunu telefondan seçtiğiniz anda uygun çözünürlükte oyun başlatılıyor ve PC ‘de ses kapatılıyor, görüntü aktarımı başlıyor. Oyundan çıktığınızda orijinal çözünürlüğünüze geçiriliyorsunuz.

Tek sıkıntı, tabii ki el kadar ekrana (bu belki büyük ekranlı iPhone ‘larda daha az sorun olacak, henüz denemedim) tam boy bir oyun kontrolcüsü eklenince hem kontroller kötü, hem de görüş alanınız etkileniyor. Bunu aşmak ve gerçekten oyundan keyif almak için iPhone ile uyumlu bir kontrolcü almak gerek, henüz piyasası tam oluşmadıysa da bazı çözümler var. Bunun dışında henüz deneysel kaldığı için arada bir kopmalar, sıkıntılar olabiliyor, proje ilerledikçe bunlar ortadan kalkacaktır tahminimce.

DiRT III

Benim denediğim oyunların hepsi Steam ‘deki oyunlarımdı, Steam ‘de olmayan oyunlarınızı da listeye ayrıca ekleyebiliyorsunuz ancak ben denemedim, listede hali hazırda bazı Origin ve Steam oyunlarım -muhtemelen GameStream ‘e resmi desteği olanlar- vardı. BF4, Titanfall gibi ağır toplar dahil. Kendim DiRT III, Borderlands 2, Monaco ve Steamworld Dig ile denedim.  Monaco ve Steamworld Dig oynanabilir oyunlardı, Dirt III ‘de en son AI bana tur bindiriyordu, Borderlands II ise klavye/mouse ikilisinden sonra çekilecek şey değildi açıkçası, bunda FPS oyunlarını kontrolcülerle oynamayı reddediyor olmamın etkisi de vardır. Tabii bununla ne RPG ‘ler oynanır, orası ayrı, hem de düzgün de bir kontrolcü alınırsa.

Teoride oyunlarınızı illa LAN ‘da değil, Internet üzerinde de oynayabiliyorsunuz, evdeki makineye bağlanıp da oynayayım diyebilmeniz mümkün. Pratikte ülkemizdeki olağanüstü upload hızları ve ping ile bu işe kalkışacaksanız Pong ‘dan ileriye zor gidilir gibi, onun stresini yaşamak istemedim ancak denerseniz mutlaka bana da anlatın.

Özetle, Moonlight şimdiden gayet başarılı ve etkileyici, ve tabii App Store ‘da  henüz yok. İlginizi çektiyse, Moonlight ile PC oyunlarınızı iPhone ‘da oynayabilmeniz için ihtiyacınız olanlar şunlar:

 1. NVidia GameStream destekli bir ekran kartı (GTX 600 serisi ve üstü), 4GB veya daha fazla RAM, Intel Core i3-2100 ve üzeri işlemci. (NVidia ‘nın duyurduğu gereksinimler)
 2. Windows 7 ve üzeri işletim sistemi (henüz Linux ‘u sunucu olarak kullanamıyoruz) ve GeForce 344.48 ve üzeri sürücü.
 3. Jailbreak edilmiş bir iPhone (ben iPhone 5 ile iOS8.1 üzerinde denedim)
 4. Bağlantı akışını sağlayacak bir router, Full HD gibi çözünürlüklerde bunun önemi artıyor, küçük ekranlı/çözünürlüklü telefonlarda elinizde ne varsa iş görür gibi.
 5. Oyunlar?
 6. Opsiyonel ancak muhakkak ki ihtiyaç olacak: MFi destekli, iPhone için oyun kontrolcüsü.

Elim değmişken kurulumu da anlatayım, GeForce Experience veya Cydia ‘ya aşina olmayanlar için,

 

Hazırsanız başlıyoruz:

 • iPhone ‘umuzun jailbreak’li olduğunu varsayıyorum. Değilse Internet ‘te yüzlerce kaynak olduğundan o kısmı anlatmıyorum, Cydia ‘yı açıyoruz.
 • Aşağıdan Kaynaklar (Sources) sekmesine geliyoruz, oradan sağ üstte Düzenle (Edit) ve Ekle (Add).
 • Girmemiz gereken depo adresi: http://repo.defying.pw/
 • Önemli not: Bu onaylı, bilindik bir depo değil ve sahibini tanımıyorum, buradan bir şey kurmadan önce dikkat etmenizde fayda var. Nasıl dikkat edeceğinizi bilmiyorsanız resmi depolara gelmesini bekleyebilirsiniz, ya da en azından eski telefonunuzda deneyebilirsiniz.
 • Cydia bir güncelleme yapacak, ardından arama kısmına “Moonlight” yazdığınızda paket belirecek ve kurabileceksiniz.
 • Kurulum yapılırken, siz bir yandan bilgisayarınızda GeForce Experience ‘ı açın, kurulu değilse NVidia ‘nın sitesinden kurmanız şart.
 • GF Experience ‘da sırasıyla Preferences, ardından GameStream seçeneğini seçin ve “Stream games from XXX to SHIELD devices:” yazan kısmın altında “On my network” ya da Internet ‘e açmak istiyorsanız “On my network and the Internet” i seçin, ikinci seçenek için muhtemelen gerekli portu bulup routerınızdan açmanız gerekecek.
 • Moonlight bu sırada kurulduysa, telefonunuzun da bilgisayarınız ile aynı ağda olduğuna eminseniz, Moonlight uygulamasını açın, “Add Host” u seçin ve bilgisayarınızın IP adresini bu kutuya girin. (LAN adresi, WAN değil)
 • Bağlantı kurulduysa sizden bir numarayı bilgisayar ekranınıza girmeniz istenecek ve bilgisayarınızda bir bildirim kutusu çıkacak, bu kodu bilgisayarınıza girin.
 • Tamamdır! Bu aşamada cihazınız eşleşmiş olmalı, Steam ve Origin ‘den bir oyun listesi karşınıza çıkacak, istediğinizi seçip oynamaya başlayabilirsiniz!
 • Bağlantı kuruldu ama oyunlar çıkmadıysa, “Games” sekmesine gelin ve F5 ‘e basın, liste güncellenecek.

Yorum Yazın