OpenWRT ile CloudFlare DNS Güncellemesini Düzelten Betik

OpenWRT üzerinde Dinamik DNS için CloudFlare kullanıyorsanız, deposundaki “ddns-scripts_cloudflare” paketi maalesef servis modlarına dikkat etmeyip, güncelleme yaptığı her hostun CDN desteğini yanlışlıkla kapatıyor.

Bu sorunu çözmek için değiştirdiğim betiği, Github ‘da paylaştım. Betiğin 79 ‘uncu satırındaki “mydomain.com” adreslerini kendi domainlerinize çevirip, /usr/lib/ddns/update_CloudFlare.sh olarak cihazınıza kaydederseniz, ismi verilen domainleri “DNS & HTTP Proxy (CDN)” veya nam-ı diğer “Turuncu Bulut” haline çevirtebilirsiniz.

Raspbmc ile Raspberry Pi ile Medya Oynatıcı Deneyimi

Raspberry Pi ve neler yapabileceğinizle ilgili bir yazı yazmıştım zamanında, o yazının ana teması gidip hemen bir Raspberry almanızın şart olduğuydu, bu yazımda önceki anlattıklarıma ek olarak kendi Medya Oynatıcı deneyimimi anlatacağım. Önceden bu iş için pek de kaliteli diyemeyeceğim Ezcool ‘un bir oynatıcısını kullanıyordum, Samba ile Raspberry sunucumdaki 2 Terabyte ‘lık harici diskten görüntü alıyordu. Marka ve ürün çok güven vermese de genel olarak iş görüyordu. Ta ki, nedenini anlamadığım şekilde donmalar başlayana dek.

Bunun üzerine kendim bir şeyler yapabilecek miyim, ona bakayım dedim. Ortaya Ezcool ‘unkinden her anlamda daha başarılı bir sonuç çıktı, üstelik kendi Raspberry sunucumun üzerinde, dolayısıyla SMB ve dertleriyle -Linux’ta mı böyle, genel huyu mudur bilemem, “stabil olmayan” ın sözlük karşılığı Samba- uğraşmaktan kurtulmuş da oldum.

Bunun için kullanacağımız dağıtımın adı Raspbmc. Daha önce Raspberry Pi ‘den bahsettiğim için, kurulumunu burada tekrar anlatmıyorum. Henüz bir Raspberry edinmediyseniz, ilk paragrafta eklediğim yazıyı önce okuyup, sonra bunu okumanızda fayda var.

Raspbmc ‘nin avantajı, Raspberry ‘nize uyumlu bir Xbmc sürümüyle hazır olarak geliyor olması, böylece siz sistemi kendiniz dekore etmek zorunda kalmıyorsunuz. Tabii isterseniz zor yolu seçip, Raspbian ‘ınıza Xbmc kurmanız mümkün. Xbmc ‘sini saymazsanız, Raspbmc ile Raspbian arasında pek bir fark yok, zaten ortak depo kullanıyorlar.

Devamını oku…

Indie Game: The Movie

indiegamethemovie_filmstill6_titlescreen_byindiegamethemovie

Indie Game: The Movie, Kickstarter’da topladığı $100,000 sayesinde hayata geçmiş bir belgesel, Indie oyunları, ve yapımcılarını 3 farklı oyun ve hikaye üzerinden anlatıyor. Super Meat BoyFEZ ve Braid üzerinden ilerliyor ve bağımsız oyunlara uzaksanız konsepti kavramanıza, dahası yapımcılığına ilginiz varsa da birkaç tüyoya sahip. Benim en çok sevindiğim kısmıysa beni FEZ ‘le tanıştırmış olması. Bağımsız oyunlar, sadece birkaç kişiden oluşan küçük ekipleriyle, tam bir türe, sınıfa sığdıramadığınız, ancak gerçekten etkileyici yapımlar, birçoğunun belli bir amacı bile yok, veya alıştığınız bir türe bile oturtamıyorsunuz, bu da onları, milyon dolar bütçeli diğerlerinden ayıran en önemli şeylerden biri. Ortada bir dağıtıcı, sabit bir kâr beklentisi olmayınca, ne yapılabileceğinin sınırları oldukça belirsizleşiyor.

Indie Game, belki oyun yapımcılığının teknikleri üzerine yeterli bir yapım olmayabilir; izleyiciye oyunun tasarımı, yapımı, pazarlanması adına bir hikaye anlatmıyor çünkü, bu açıdan beklentileriniz varsa -ki benim biraz da olsa vardı- bu açıdan yetersiz kalabilir. Diğer yandan, bağımsız oyunların genel hikayesini, bu insanların iç dünyasını, bildiğimiz ve sevdiğimiz (hatta daha iyisi, belki de bilmediğimiz!) oyunların yapımcılarını bizimle tanıştırmak açısından da harika bir şekilde görevini yerine getiriyor diyebilirim. Filmin asıl amacı da sanırım bu, bu ilginç yapımların yapımcılarıyla, bir saatlik yemeğe çıkmışsınız, onlar da size anlattıkça anlatıyormuş gibi. Keyifle izleyeceğinizi umuyorum.

Filmin Türkçe altyazısı yok. Ancak merak etmeyin, ben sizin için, (aslında kız arkadaşım için, eheh), Türkçe altyazısını da hazırladım. Altyazıda akşam izleyelim derken aceleyle ufak hatalar olabilir, ancak sizin -ve kız arkadaşlarınızın- işine yarayacağına eminim :)

Altyazıyı indirmek için: tıklayın. (Sağ tık + Farklı kaydet)

Casablanca | Raspberry Pi için Yönetim Paneli

casablancacasablancadev
Casablanca, Raspberry Pi için PHP tabanlı bir yönetim/izleme paneli. Kendi Pi ‘m için, PiWWW tabanlı (Atouk ‘un) yazmıştım, paylaşmaya karar verdim. MySQL, veya ekstra bir başka şey gerektirmiyor. Yalnız ilk kurulumda yapmanız gereken bir takım düzenlemeler var, bunları README dosyasında bulabilirsiniz, hatta söylemek gerekirse; o dosyayı okumazsanız Casablanca çalışmayacak. Panel kendi kullanımım için olduğundan menülerde ve arayüzde sizin işinizi görmeyecek şeyler olabilir (sol tarafi Status barında ve üstteki menülerde özellikle), kolayca değiştirmeniz mümkün.

Özellikleri:

  • Parola korumalı
  • Sunucu/Port durum bilgisi
  • Syslog, Message-log, Services çıktısı, tüm PHP oturumlarını sonlandırma
  • Sistem bilgileri: Genel durum, Uptime, Sistem ısısı, CPU/OS/USB bilgileri, DMESG çıktısı, Hafıza kullanımı ve en çok kullananlar, GPIO durumu (Atouk  ‘un, WiringPi gerektirir), Ağ durumu, Disk kullanımı, Turbo durumu, Voltajlar, Frekanslar, Kodekler.
  • Javascript ile yenileme (Sayesinde 3 satır daha JS öğrendim)
  • Tatlı görünüyor olması, bu da bir özellik

Geliştirmeler, yamalarınız ve bilgi almak için: İletişim

Koda ulaşmak için: svn.aranelsurion.org/casablanca

Hacettepe Üniversitesi Ortalama/Mezuniyet Hesaplayıcı (HUORT)

Günü kurtaran küçük Python betiklerimden biri, genel iskeletini yaklaşık yarım saatte oluşturduğum HUORT; derslerden toplanan kredileri, notları (Hacettepe’nin yeni not sistemine göre) ve bölüm-içi/dışı seçmelilerinizi takip edip, ortalama alan, mezuniyetin mümkün olup olmadığını (=2.00), mezuniyete kaç krediniz kaldığını, kaç dersten ne alırsanız mezun olabileceğinizi gösteren minik bir betik. Türlü çeşit dersi takip etmenin sıkıcı, onların ortalamasını vs. hesaplayıp kafada planlar kurmanınsa apayrı sinir bozucu olduğunu düşündüğüm için, bu yükü güvenle Python’a bırakabiliyorsunuz.

Betikteki mezuniyet ve kredi değerleri HÜ’deki spesifik bir bölüm için, sizin bölümünüz/üniversiteniz için değerleri değiştirirseniz (dönem ortalamaları artık hesaba katılmıyor olduğu için betikte yok) her şekilde ihtiyaca uyum sağlayacak. Zaten kodda da basit bir dosya okuma/yazma ve birkaç döngü dışında birşey olmadığı için bunu yapmakta sorun yaşamayacaksınız. Kendi derslerinizi de DERSKODU KREDI NOT şeklinde (Örn: ABC123 3 A2) girmeniz, ve eğer dersiniz bölüm-içi seçmeliyse ünlem (!), bölüm-dışı seçmeliyse soru işareti (?) koymanız dersleri eklemeniz için yeterli.

Küçük ama faydalı bir betik oldu.

Kod şurada: http://svn.aranelsurion.org/hacks/huort/

P.S: Hayır, SEX117 dersinin kontenjanı yok.

MeeSaver

MeeSaver; MeeGo Harmattan için kilit ekranında değişen resimler oluşturan bir uygulama. Aslında bunu hazırlayıp Mağaza ‘ya süreli, ve unutalı epeyce de oluyor ama gariptir Mağaza ‘dan kaldırılmış. Neyse ki vefalı bir kullanıcının ısrarıyla tekrar QA ‘a gönderecek gücü bulabildim kendimde. Bahaneyle 3000’e yakın kez indirilmiş olduğunu da öğrendim.

Yine kaybolursa diye, burada da bulunsun: İndir (Download)

Benim komut satırım (BASH PS1)

BASH’daki sıkıcı giriş satırından sıkılmadınız mı? En azından ben sıkılmış ve renklendirmiştim. Dün gece de aklıma daha iyisi olup olamayacağı geldi, Internet ‘teki diğer BASH’lardan da kopya çektim tabii. Çok çeşitli pek çok örnek var, ancak ben komut satırının tek satır olması ve sade olması, çok yer kaplamaması ve sisteme efor harcatmaması düşüncesinden hareket ettim. Kendi bakış açımdan; sade, canlı, işlevli ve performanslı oldu. Tabii ki siz kendinizinkini yaparken; klasördeki dosya sayısı/toplam boyuttan, GIT/SVN durumuna, hatta hava durumu gibi egzotik (kanaatimce de biraz gereksiz) çalışmalara girebilirsiniz.

Benimkinde tasarım nispeten basit, ilk alanda saati,  komut sırasını, üçüncüde de bir önceki komutun sonucuna göre, olumluysa gülen olumsuzsa suratsız bir yüz ve buna göre renklendirme görüyorsunuz. Komut sayısının işlevi; diyelim ki 493 numaralı komutunuz “echo -n “6975b5c199dc0dd021d3b341461cbc4c” > md5sum” ise, !493 komutunu verirseniz o komutu tekrar ettirmiş oluyorsunuz, !! ile son komutu tekrar ettirme bilinen bir şey ama, sıralamayı ve pratik kullanımı olabileceğini yeni farkettim. İkinci alanda ise klasik, kullanıcı adı, hostname ve çalışılan klasör mevcut.

Komut satırınızın şekli $PS1 diye bir değişkende saklanıyor, bunu tek bir oturum için (denerken) değiştirmek için PS1=”PS1 AYARINIZ” şeklinde yazabiliyorsunuz. Kalıcı olması içinse /home/kullanıcıadı/.bashrc dosyasını düzenleyip, export PS1 satırında aynı değişikliği uygulamanız gerekli.

İşte o $PS1 satırı: (Biraz uzunca, hepsi tek seferde görünmezse çift tıklayın üzerine, veya soldan tutup sağa çekin)

export PS1="e[1;32m][[t #! `if [ $? = 0 ]; then echo -e 'e[01;32mxE2x98xBA'; else echo -e 'e[01;31mxE2x98xB9'; fi`]e[1;33m][e[31m] [email protected]:w[$[e[32m][e[0m] "

Basitçe ne nedir dersem, t kısmı saati yazıyor, ! kısmı komut sırasını, ortadaki if ‘li ifade gülen yüzleri çizmek için. u ile kullanıcı adı, h ile hostname ve w ile çalışılan klasör yazılmış oluyor. Gerisi de renk kodları.

Bu da ufak bir bonus, nereden kaptığımı hatırlamadığım “cls” alışkanlığımı gidermek için eklemiştim .bashrc ‘ye: alias cls=’clear’

Var mı benim BASH’ım gibisi? :)

Nokia N9 Duvar Kağıtlarım: [email protected]

Maemo Talk! ‘da oluşturulan duvar kağıdı paylaşım başlığına göndermiştim bunu, buraya da ekleyeyim dedim, MeeSaver ‘ımda kullandığım duvar kağıdı koleksiyonumun bir kısmı, PC duvar kağıtlarını düzenleyerek yapmıştım. Resimlerin hepsi 480×854 boyutta, benzer boyutlu diğer mobil cihazlarda da kullanabilirsiniz.

İndirmek için: Tıklayın!

The BBT Posterim

Big Bang Theory ‘i bilmiyorsanız; CNBC-E ‘de gösterimde olan ve şu sıralar 4.sezonu yapılan bir dizi, bir grup geek ve onların kafası pek basmayan komşu kızıyla olan ilişkilerini anlatan bir komedi dizisi. Tabii geekleri anlatan bir dizide bekleyeceğiniz şeyler, özellikle de geekliğe “ucubelik” üzerinden yaklaşıp mizah yapılıyorsa, ucube tiplerken The BBT ‘nin posterin ortasına sarışın hatun atıp etrafını parlak çocuklarla doldurmasına daha fazla kayıtsız kalamazdım, bir MSN konuşması sırasında aklıma gelen bir fikir ve 10 dakikalık GIMP çalışması sonucu The Big Bang Theory, ben yapsam nasıl olurdu, az çok çıktı ortaya. Estetik olmadı belki ama gerçekçi oldu.

Evet, işte Aranel Surion dünyayı kurtarmak, dertlere derman olmak ve insanlığa fayda sağlamak yerine boş vakitlerinde nelerle uğraşıyor, ibretlik:

The Big Bang Theory

Bu da orijinali: http://img12.imageshack.us/i/thebigbange.jpg/

PTT E-Posta ile Kargo Takip Betiği

PTT’nin kargo durumunu belirten e-posta bildirimleri yok. Haliyle paketinizdeki değişikliklerden haberdar olmanız için sizin sürekli olarak takip yapmanız lazım, çünkü bilgilendirilmiyorsunuz. Ben de PHP’de ufak bir şey yapmak istedim bunun için, hayatımdan 15 dakikayı CURL ve fwrite(),fopen() için harcamış oldum, sonra onları birleştirip ufak bir betik yaptım. Betik şuan yurtdışı PTT gönderilerine ayarlı, barkod kısmına numaranızı, $to değişkenine posta adresinizi yazarak çalışıyor. ancak siz adres ve POST alanlarını değiştirerek bunu ister yurtiçi yaparsınız, ister başka siteler için kullanırsınız. Bunu sunucunuza atıp, belli bir sürede bir çalışmaya ayarlı bir crontab oluşturun, klasörde yazma izni vermeyi de unutmayın. Sayfada bir değişiklik yapıldığında size e-posta ile sayfanın yeni halinin kaynağını gönderecektir.

Basit oldu ama işlevli oldu bence :) İşinize yarar ya da sağına soluna minik hackler eklerseniz yorum olarak bırakın.

Devamını oku…