Bir Harfi Fazla Yazmak ve PHP5 Oturum Çöp Toplayıcısı

1778_large

Bugün, MeeGo Türkiye’ye göz attığımda bir gariplik fark ettim. Forum başlıklarının tasarımı bozuk görünüyordu. Tabii bu durumda ilk suçlayacağınız muhtemelen tarayıcıdır. Önce bir CTRL + F5, sonra da iPhone ‘dan girdiğimde tasarımdaki aynı sıkıntı hala önümde duruyordu.

Bu noktada yönetici hesabıma giriş yaptım. Daha iyisi, ben giriş yapar yapmaz sağ barın kaybolduğu gibi sayfalar da bozuldu. İşte buradan sonra o can sıkıcı yarım saati okuyorsunuz:

İlk önce Drupal ‘in Cache temizleyicisini denedim. Birkaç dakikalığına işe yaradı da, sonra yeniden bozuldu. Daha sonra Drupal ‘in tüm hataları ve olayları kaydettiği DBLOG ‘a (Yakın zamanlı kayıtlar) ‘a girdim. DBLOG ‘un avantajı, sunucunuza giriş yapıp logları elle kontrol etmeden, buradan PHP hata kayıtlarını görebiliyor oluşunuz. Burada kolaylıkla dikkat çeken PHP hatalarından birine tıkladığımda ise:

taxonomy.module dosyası 21 satırında Can't create/write to file '/tmp/#sql_36a_0.MYD' (Errcode: 28)

Devamını oku…

SMARTMONTOOLS ile Sabit diskleri kontrol etmek

Arızalı sabit diskler her zaman bilgisayarların en can sıkan parçaları olmaya devam edecekler. Fanlarla birlikte bilgisayarların demirbaş hareketli parçalarından biri oldukları için, kolayca çöpe koyup kurtulamadığınız gibi, yıllar içerisinde bu ikili size varlıklarını her daim hatırlatacak. Peki Linux üzerinde bir sabit diskin sağlığını nasıl kontrol ederiz?

Öncelikle anlaşılması gereken, sabit disklerin her zaman  “dağ gibi adamdı küt diye gitti anlamadık” formatında ölmedikleridir, en azından 7/24 sabit, titreşimsiz bir alanda, UPS altında saklıyorsanız böyledir, bu tip “ideal” koşullarda  bağıra bağıra, çığlık çığlığa ölürler ki, bu çığlıkları duyup önceden tüm verinizi yedekleyip, can sıkıntısının önüne geçebilirsiniz. Bir ikincisi, günümüzde piyasadaki disklerin tamamı SMART ile gelirler. SMART, çok basitçe işletim sisteminizden disklerin durumunu sorgulama, istatistikleri/sıcaklığı alma ve hatta disklerin kendi self-testlerinin sonuçlarını okuma, ve test yapma olanağı sağlar.

Bir diskte okuma arızalarının yaşanmaya başlanması ilk etapta dosya sisteminde tutarsızlıklar olarak dönebilir, burada karşınıza çıkabilecek durumlardan ilki, dosya sisteminizin ansızın read-only (salt okunur) duruma geçmesi olur Linux’ta. Windows ‘da ise bir uyarı balonu, veya her açılışta karşınıza fırlayan bir CHKDSK olarak gelebilir. Tabii ki dosya sisteminde tutarsızlık demek, illa ki diskte bir sıkıntı demek değil. Diskin size ilk atacağı çığlıkları ise dmesg komutunun çıktısında görebilirsiniz. Linux’ta diskler sd harfiyle başlayıp alfabedeki ilk harfi alırlar. 3 sabit diskiniz varsa, ilk bağlanan sda, son bağlanan sdc olacaktır. DMESG’de [sda] ile başlayan hatalar okumaya başlamış olabilirsiniz, bu ilk sabit diskte bir sıkıntı olma ihtimalini gösteriyor olabilir.

Olmayabilir de. Hala pek çok etken mevcut, daha iyi anlamanın yolu diske sormak. Burada ilk yapacağımız iş, sudo apt-get install smartmontools yaparak SMART izleme araçlarını Linux dağıtımımıza kurmak olacak. Daha sonra sudo smartctl -a  /dev/sda komutunu çalıştırabiliriz. Diskiniz 2.ci diskse sda ‘yı sdb yaparsınız. Karşınıza çok uzun bir çıktı gelmiş olmalı.

Devamını oku…

Başarısız Soğutmaya Örnek

Hep yaptığım iyi şeylerden bahsedip kendimi göklere çıkarıp duracak değilim ya. Bu sefer nasıl batırdığımı anlatayım, öğretici olsun. Bu hikayeden özetle öğrenecekleriniz; Bir bilgisayar aşırı ısınırsa ne olur, sorunu nasıl çözeriz, Fan nasıl tamir edilir ve GPU sentetik testleri nasıl yapılır, tamir edemediysek de bir kaç güzel fan önerisi diyebiliriz.

Bir kaç gün önce Dungeons & Dragons Online’a başladım, bahsetmişken, MMORPG meraklıları bu oyunu denesinler, kendine ait hoş bir tarzı var ve artık free2play. Oyunu açtıktan ilk yarım saat sonra monitörlerim, sinyali kaybettiğine dair bir mesaj gösterek bekleme geçti ve rahatsız edici bir sesle baş başa kaldım, hiç bir şekilde sistemi yeniden başlatmanın ya da hayata döndürmenin bir yolu da olmadığından, hard reboot ettim. Bir GNU/Linux kullanıcısının, ya da genel anlamda bir yazılımcının en sevdiği şey yazılımı suçlamaktır, çünkü elimizi kirletmek istemeyiz. Özellikle bahsi geçen yazılım MS Windows ise işin zevki üç kat artar. Sistemi yeniden açıp yine Windows 7’yi boot ettim (evet, oyun oynamak için bir W7’m var, asmak lazım beni) ve inat gibi gidip aynı oyunu açtım ve kısa sürede benzer sorunla karşılaşınca, oyunu suçladım ve biraz C&C Red Alert III oynamaya başladım, benzer sorun burada da tekrarlanınca, önce son yüklediğim Creative Suite’i, sonra DirectX’i, Google’dan araştırmalarım sonucu ekran kartımın BIOS’unu bile suçladım. Geri yükleme noktası özelliğini kapatmış olmam da ayrı bir sinir bozucu durumdu.

Devamını oku…

JDownloader Router Sıfırlama

Geçenlerde Pardus-Linux forumlarında dolaşırken bir arkadaşın sorusuna denk geldim, daha önce benzer bir durumu yaşamış olduğumdan bu konuda bir yazı yazmak istedim. Umarım bir çok kişinin işine yarayacaktır. Bu arada bilmeyenler için, JDownloader cross-platform çalışan bir leech yazılımı. RapidShare de dahil hemen her paylaşım sitesinden veri indirebiliyor.

JDownloader’in sıkıntısı ise, siz verileri sıralayıp koyduktan sonra, bu verileri tek tek çekerken modemi yenileyemiyor oluşu, haliyle IPniz değişmiyor ve 2 dosya arasında 15 – 30 dakika gibi uçuk bekleme süreleri yiyorsunuz RapidShare’da. Aslında JDownloader’in buna karşı geliştirdiği bir Reconnect özelliği var, fakat pek faydalı değil, benim routerımı tanıyamamıştı mesela. Web tabanlı sıfırlama sistemi de gayet zahmetli ve düzgün çalıştığı söylenemez. Az sonra vereceğim yöntemi aylardır Datron RTA1320 routerımda kullanıyorum, bir sıkıntı yaşamadım, farkı cihazlar için farklı düzenlemeler yapmanız gerekecek ama. Yöntemi şuan nerede olduğunu hiç hatırlamadığım yabancı bir arkadaştan aldım, kendisine teşekkür ediyorum.
Devamını oku…

Kubuntu 8.10'a Türkçe dil ile güncelleme

Kubuntu 8.04 Türkçe kullananlar, bu gün adept ile güncelleme yaptıklarında, büyük ihtimalle bir çakılma sorunu yaşamışlardır. Bunun sebebi, güncelleme yöneticisinin Türkçe dili sevmiyor oluşu. Bu konuda bir hata girdisi çoktan yaptım bile, fakat bu sorun çözülene kadar bir workaround gerekiyordu.

Freenode #kubuntu kanalından Riddell‘a teşekkürler.

Kaynaklar ayarlandıktan sonra yaşanan bu çökmeyi gidermek için uygulamanız gereken adımlar:

mkdir intrepid
cd intrepid
wget -c http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/intrepid/main/dist-upgrader-all/current/intrepid.tar.gz
tar zxvf intrepid.tar.gz
export LANG=C
sudo python dist-upgrade.py

Artık güncelleme yapabiliyor olmalısınız.

Firefox 3.0 Rastgele Çökme Sorununun Giderilmesi

(K)Ubuntu 8.04 Hardy Heron kullanıcıları, güncellemeden sonra Firefox’larının düzgün çalışmadığını ve ara ara çakıldığı farketmiş olabilirler. Sorunun kaynağı Ubuntu’nun yeni bir aparatı olan pulseaudio’nun flash pluginindeki bir bugu uyandırıyor olması. Eğer siz de bu sorunu yaşadıysanız, şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

  1. Buradan nspluginwrapper paketini indirip, kuruyoruz.
  2. libflashsupport paketini indirmek için şu komutu işletin: sudo apt-get install libflashsupport
  3. sudo apt-get remove –purge flashplugin-nonfree komutunu işleterek flashplugini silin.
  4. sudo apt-get install flashplugin-nonfree komutuyla flashplugin’i yeniden yükleyin.
  5. Firefox’u yeniden başlatın.

P.S: Yazının orijinal kaynağı ubuntugeek.com .