KDE4.2 Masaüstüm

Masaüstüm

Geçen yazılarımda farketmiş olabilirsiniz, KDE4’e  geçtiğimden beri hep default kullanıyordum masaüstümü. Hep aynı maviydi. Bir şeylerin varsayılanını kullanmak bana zaten yakışmayacağından, geçenlerde bir elden geçirdim, yepyeni bir yüz yaptım masaüstüme.  Simge seti kendi yaptığım, simgelerinin çoğunu Oxygen’den alan-zamanla gelişecek tabii- Oxygen v2. Widgetlerin tamamı Plasma’nın. Renk setlerini vs. de değiştim ama bu resimde belli olmuyordur.

Bence çok güzel oldu, hem karanlık, hem seksi hem de çok motive edici. Firefox’uma da bu tasarımla uyacak adam gibi bir tema bulabilirsem dünyalar benim olacak.

Bir ara vaktim olursa Son 2~ yılda kullandığım tüm Kubuntu masaüstleri için bir galeri yapasım var. Yaparsam görürsünüz :)

Temiz Jaunty Kurulumundan Sonra Yapılacaklar

Jaunty bazı şeyleri kafasına göre değiştirmeyi çok seviyor olabilir, ama biz de onun yaptıklarını sevmek zorunda değiliz. Kendime ufak bir liste hazırladım, gerekli olabilecek maddeler.

 • Eğer otomatik olarak yapılmadıysa çekirdek “headers” dosyasını kurun, ekran kartınızı yeni çekirdeğe tanıtmanıza yardımcı olacak.
 • Amarok 2 varsayılan olarak geldiğinden ksystemsettings’den medya tuşlarınızı ayarlayın. Başlamışken Amarok’a da bir ayar çekersiniz.
 • Kendinizi “pulse-rt” grubuna eklemeyi unutmayın.  sudo gpasswd -a <kullanıcıadı> pulse-rt yapmazsanız sesler doğru çıkmayabilir.
 • Xorg’dan Option “DontZap” “False” veya konsoldan “dontzap -d” yapın, böylece CTRL + ALT + BKSPACE kısayolu tekrar çalışır olacak.
 • Başlamışken eğer KDE4 kullanıyorsanız ve halen yapmadıysanız şunu yapın: sudo apt-get install plasma-widget*
 • Yeni plasma aparatlarınızda hazır olduğuna göre, masaüstünüzü de adam etmeseniz olmaz :)
 • Knetworkmanager bu sürümde bir yerlere kaybolmuş, kendisini göremeyince şaşırmayın.  Network işleri için Plasma widgeti var, onu kullanın.
 • KSystemsettings’den ikonlarınızı, temanızı, giriş ekranınızı falan tekrardan düzgünce uygulayın, sürümler arasında bazı ikonlar yer falan değiştiriyor tüm arabirimin güzelliği gidiyor sonra. Tekrar uygulanmazsalar da geri dönmüyorlar.

Bir de Oğuzhan’ın yazdığı bir KXMP vardı, bilmiyorum Google’da arayınca çıkar mı ama bulup indirin onu da, sonra da Google’dan keygen müziği bulun kendinize, müzik buymuş diyorsunuz :)

Where’s my Koala?

KDE4 – İşte bunu seviyorum!

KDE’mi seviyorum! :) Yeni KDE4.2’den. Sağ taraftaki uyarıcı dikkatinizi çekmiştir, kendisi Konqueror’den indirmekte olduğum mp3 dosyasının son durumunu bildiriyor, altta ise Kopete’den gelen yeni mesaj uyarısı var. Üstte KDE3.5’den geri dönen birden fazla satırlı uygulama yönetimi özelliği mevcut. Duvar kağıdının adı Air. Yeni sürümle birlikte varsayılan olarak geliyor.

Yeni KDE4 görünümünü tanıtmak için sanırım en iyisi bu oldu :)

KDE 4.2

2 gün önce KDE 4.2 (Kod Adı: “Cevap”) yayınlandı, yeni sürüm, bir öncekine göre gerçekten büyük farklılıklar içeriyor ve çok daha stabil, sorunlarından arınmış. Yazımın sonunda ise KDE4.2 kurarken yaşayabileceğiniz sorunlara değindim, özellikle Kubuntu kullanıcıları muhtemelen benzer sorunlar yaşayacaklardır.

Devamını oku…

KDE4'te Panelin yerini değiştirmek

KDE4 deneyimlerimle ilgili yazdığım yazıda, panelin resize edilemediğini, yerinin değiştirilemediğini söylemiştim. Bunun ardından açtığım bug girdisinden ve diğer girdilerden öğrendiğim kadarıyla, bu olay TO-DO listesine eklenmiş, en yakın zamanda ilgilenilecekmiş.

Yine de şimdiden isterim derseniz,

~/.kde4/share/config/plasma-appletsrc (yoksa bir kaç değişiklik yapın plasmanızda, ve logout / login yapın, oluşacaktır.) dosyanızda [Containments][2] altındaki location=3 yaparak paneli üste alabilirsiniz. Benzer şekilde değişiklikler uygulayabilir, c/p yaparak 2 panel oluşturabilirsiniz.

En yakın zamanda konfigurasyon GUIsinin de tamamlanmasını diliyorum.

Leave the Reality, Live the Dream…

KDE4 en sonunda çıktı! Sanırım şuan sadece Mandriva ve OpenSUSE ve Kubuntu için paketleri var, bir kaç gün içinde .pisi dahil diğer paket sistemlerine yayılır sanırım.

Kubuntu için kurulum şu şekilde ;

 • Daha önce KDE4 Paketi(beta vs.) kurduysanız kaldırın, uyumsuzlardır.
 • deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu gutsy main deposunu /etc/apt/sources.list ‘e ekleyin.
 • kde4-core paketini kurun, paketler onaysız olduğundan bir uyarı alabilirsiniz. Gerekli diğer paketleri yine depodan çekebilirsiniz.
 • KDE4 uygulamaları KDE3 K-Menu’nüze eklenir, ayrıca giriş bölümünde KDE4’ü seçerek tam bir KDE4 oturumuna geçebilirsiniz.
 • Tam oturum açmak için iki X açmak zorunda kalmamak için, xserver-xephyr i kurun, Xephyr :1 komutunu verin, ardından /usr/lib/kde4/bin/startkde komutunu işletin.
 • Paketlerin henüz eksiksiz olmadıklarını, herhangi bir onayları bulunmadığını unutmayın, sorun çıkarsa hatayı kendinizde arayın.

Duyuru için: http://www.kde.org/announcements/4.0/

KDE4 lü Kubuntu Live CDsi için : http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/gutsy/kde4/