Bu Yaz için bir Okuma Listesi

Yazın okumayı umduğum kitapları şöyle bir derleyip listeledim. Kitapların son ikisi hariç gerisi İngilizce ve geneli IT mevzularına yönelik kitaplar, amacım aynı anda hepsini öğrenmekten veya ders çalışır gibi okumaktan çok -ki varyasyona bakılırsa her birini hakkını vererek okumak zor-, merakımı gidermek olacak ve muhtemelen hepsini bitiremeyeceğim, yine de:

  • Understanding the Linux Kernel, 3rd Edition

Bu kitabı ekleyerek aslında biraz hile yaptım, zira ilk chapterlarını zaten okumuştum. Linux ‘ta süreçler, bellek yönetimi, zamanlama, çekirdek senkronizasyonu, çağrılar ve sinyaller, dosya sistemleri derken çekirdeği iyice bir inceleyen, daha önemlisi sadece kodları ve metodları yazıp geçmek yerine Internet deyimiyle ELI5 (Explain like I’m Five – Beş yaşındaymışım gibi anlat) yapan bir kitap, benim gibi çekirdeğin yüzeyini bir miktar kazımak ve bunu masal okur gibi baştan sona okuyarak yapmak istiyorsanız zannederim ki bunu sağlayabilecek yegane  kitaplardan biri bu. Kitabın kendisi bibliyografisi hariç 850 sayfa olduğundan okuduğum her şeyi hatırlamayacağım muhakkak, yine de yakın olduğum bir sistem olduğundan uzaylı hissetmeyeceğim okurken.

  • Game Engine Architecture, 2nd Edition

Muhtemelen bu yaz okuyacağım en eğlenceli kitaplardan biri bu, içeriğine yalnızca şöyle bir göz gezdirdim, sürprizi bozmadım kendime. Anlatım fazlasıyla detaylı görünüyor, ben daha çok yüzeysel olarak “yav oluyor da nasıl oluyor” gibi okuyacağım için muhtemelen atlaya atlaya okuyacağım bu kitabı. Bence eğlenceli olacak.

  • Practical Malware Analysis: The Hands-on Guide to Dissecting Malicious Software

Eheh, bir başka “yav oluyor ama nasıl” kitabı da burada. Gerçi bunun nasıl olduğuna dair bir miktar arkaplanım var, ancak pratiğim yok. Kendime birkaç hedef seçip biraz kurcuklamayı düşünüyorum,  Her aşamada okurun “elinden tutan” bir kitaba benziyor, bakalım.

  • Programming Logic & Design, Comprehensive 8th Edition

Kitabı bir yerde öneri olarak gördüğümü hatırlıyorum, listemde olmasının başka pek bir sebebi yok, indeksten gördüğüm kadarıyla bir kısmı haliyle bilindik şeyler, ancak bir o kadar da heyecan uyandıran başlıklar var, çok yüzeysel kalmazsa okuyacağım, baktım olmuyor bunu Laurens Van Houtven ‘in kendi iddiasına göre “herkesin anlayabileceği kripto kitabı” olan Crypto 101 ile değiştirebilirim, kriptolojiden var olan kütüphaneleri kullanmak -ve bazılarından kaçınmak- dışında hiç anlamadığımdan Houtven doğruyu mu söylemiş, yoksa benim mi kafam basmıyor görebileceğiz okuyabilirsem.

  • The Design of Everyday Things, Revised & Expanded Edition

Yukarıdakiler içinizi açmadıysa bu bir değişiklik olabilir; Donald Norman ‘ın kitabı başlığında ne diyorsa onu anlatıyor, etrafımızdaki günlük eşyaların tasarımı, bize etkisi ve bizde uyandırdıkları, hem tasarımcılar hem de olmayanlar için yazdım diyor Norman. Henüz başlayamadımsa da birkaç sayfasına şöyle bir göz gezdirme fırsatım oldu, kapılardan, pillerden ve ofis yazılımlarından bile örneklerle eğlenceli ve dostça bir dili olduğu kesin.

  • Sonsuzluğun Sonu (Isaac Asimov)

Sci-fi meraklısı olarak Asimov ‘un kitaplarını hiç okumamış olmaktan utanmıyorum desem yalan olur, çılgınca övülmüş ve üstelik son derece kısa bir kitabıyla bu yazarın bir ucundan tutacağım bu sefer.

  • Modernleşen Türkiye’nin Tarihi (Zürcher)

Bu aslında kendi seçimimden çok biraz bana “itilmiş” bir kitap oldu ancak ne yalan söyleyeyim, ekşisözlük başlığına şöyle bir göz gezdirince ilgimi kesinlikle kazandı, büyük ümitlerle başlayacağım, şimdilik az bir kısmını okudum ve bilimsel bir yorumunu yapamayacak olduğum bir gerçekse de, sıradan bir yorum getireyim: “en azından sıkıcı değil”, hali hazırda elimde olup da bu kadar övülmüş bir kitabı kenara kaldıramazdım değil mi?

Kitaplarım bu kadar, önerilere açığım! :)

Not: Bu kitapların hepsinin *bir yerlerde* PDF ‘leri olduğunu gördüm, herhangi birini okumak isterseniz Google ‘a bir danışabilirsiniz.