Kubuntu Masaüstlerim

FLICKR SON MASAUSTUM

Dün itibariyle masaüstüm üstteki. Benim için bir çok yenilik taşıyor.

Yaklaşık 1.5 – 2 senedir kullandığım Kubuntu’yu, ilk kurduğumda Feisty (7.04) ile başlamış, şuan Jaunty (9.04)’deyim ve Karmic (9.10)’u bekliyorum.  Bu sırada 1 kez PC değiştirdim, 2 yıl daha yaşlandım, çok fazla masaüstü değiştirmeyen biri olarak yine de bir sürü “sanat eseri” keşfettim bunlara bakarken. Her biri bir ayrı nostalji oldu benim için. Flickr’a yükledim, hatta yetmedi flash galerisini şey ettim sizler için:

Galeriyi görmek için Flash’a ihtiyacınız var. Benim tavsiyem, resimlere bakarken küçük haline bakıp geçmemeniz, tüm olayı kaçırırsınız öyle. Sol üst köşeden resmin linkini isterseniz, o SSin ne zaman çekildiği ve her bir SS için yazdığım açıklamayı okuyabilirsiniz, hem de daha büyük boyutlarda inceleyebilirsiniz. Flickr galerime ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. (Bir kaç bonus tasarım daha var)

KDE4.2 Masaüstüm

Masaüstüm

Geçen yazılarımda farketmiş olabilirsiniz, KDE4’e  geçtiğimden beri hep default kullanıyordum masaüstümü. Hep aynı maviydi. Bir şeylerin varsayılanını kullanmak bana zaten yakışmayacağından, geçenlerde bir elden geçirdim, yepyeni bir yüz yaptım masaüstüme.  Simge seti kendi yaptığım, simgelerinin çoğunu Oxygen’den alan-zamanla gelişecek tabii- Oxygen v2. Widgetlerin tamamı Plasma’nın. Renk setlerini vs. de değiştim ama bu resimde belli olmuyordur.

Bence çok güzel oldu, hem karanlık, hem seksi hem de çok motive edici. Firefox’uma da bu tasarımla uyacak adam gibi bir tema bulabilirsem dünyalar benim olacak.

Bir ara vaktim olursa Son 2~ yılda kullandığım tüm Kubuntu masaüstleri için bir galeri yapasım var. Yaparsam görürsünüz :)

Temiz Jaunty Kurulumundan Sonra Yapılacaklar

Jaunty bazı şeyleri kafasına göre değiştirmeyi çok seviyor olabilir, ama biz de onun yaptıklarını sevmek zorunda değiliz. Kendime ufak bir liste hazırladım, gerekli olabilecek maddeler.

  • Eğer otomatik olarak yapılmadıysa çekirdek “headers” dosyasını kurun, ekran kartınızı yeni çekirdeğe tanıtmanıza yardımcı olacak.
  • Amarok 2 varsayılan olarak geldiğinden ksystemsettings’den medya tuşlarınızı ayarlayın. Başlamışken Amarok’a da bir ayar çekersiniz.
  • Kendinizi “pulse-rt” grubuna eklemeyi unutmayın.  sudo gpasswd -a <kullanıcıadı> pulse-rt yapmazsanız sesler doğru çıkmayabilir.
  • Xorg’dan Option “DontZap” “False” veya konsoldan “dontzap -d” yapın, böylece CTRL + ALT + BKSPACE kısayolu tekrar çalışır olacak.
  • Başlamışken eğer KDE4 kullanıyorsanız ve halen yapmadıysanız şunu yapın: sudo apt-get install plasma-widget*
  • Yeni plasma aparatlarınızda hazır olduğuna göre, masaüstünüzü de adam etmeseniz olmaz :)
  • Knetworkmanager bu sürümde bir yerlere kaybolmuş, kendisini göremeyince şaşırmayın.  Network işleri için Plasma widgeti var, onu kullanın.
  • KSystemsettings’den ikonlarınızı, temanızı, giriş ekranınızı falan tekrardan düzgünce uygulayın, sürümler arasında bazı ikonlar yer falan değiştiriyor tüm arabirimin güzelliği gidiyor sonra. Tekrar uygulanmazsalar da geri dönmüyorlar.

Bir de Oğuzhan’ın yazdığı bir KXMP vardı, bilmiyorum Google’da arayınca çıkar mı ama bulup indirin onu da, sonra da Google’dan keygen müziği bulun kendinize, müzik buymuş diyorsunuz :)

Where’s my Koala?

KDE 4.2

2 gün önce KDE 4.2 (Kod Adı: “Cevap”) yayınlandı, yeni sürüm, bir öncekine göre gerçekten büyük farklılıklar içeriyor ve çok daha stabil, sorunlarından arınmış. Yazımın sonunda ise KDE4.2 kurarken yaşayabileceğiniz sorunlara değindim, özellikle Kubuntu kullanıcıları muhtemelen benzer sorunlar yaşayacaklardır.

Devamını oku…

Kubuntu 8.10'a Türkçe dil ile güncelleme

Kubuntu 8.04 Türkçe kullananlar, bu gün adept ile güncelleme yaptıklarında, büyük ihtimalle bir çakılma sorunu yaşamışlardır. Bunun sebebi, güncelleme yöneticisinin Türkçe dili sevmiyor oluşu. Bu konuda bir hata girdisi çoktan yaptım bile, fakat bu sorun çözülene kadar bir workaround gerekiyordu.

Freenode #kubuntu kanalından Riddell‘a teşekkürler.

Kaynaklar ayarlandıktan sonra yaşanan bu çökmeyi gidermek için uygulamanız gereken adımlar:

mkdir intrepid
cd intrepid
wget -c http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/intrepid/main/dist-upgrader-all/current/intrepid.tar.gz
tar zxvf intrepid.tar.gz
export LANG=C
sudo python dist-upgrade.py

Artık güncelleme yapabiliyor olmalısınız.

Ubuntu'da neler oluyor: UbuntuStats

Yeni keşfettiğim bir site UbuntuStats. UbuntuStats, resmen bir “Ubuntu-takip paneli” gibi bir şey. Son Ubuntu Forumlarını , Launchpad Buglarını, Brainstorm Girdilerini , Haberleri, Güvenlik Kayıtlarını , Gezegenleri ve Paketleri aynı anda tek ekrandan görebiliyorsunuz. Beğenilmeyecek gibi değil. Tabii ki son verileri AJAX sayesinde veriyor ve gayet iyi bir performansı var. UbuntuStats sayfasına bakarken, Ubuntu ile ilgili hiç bir şeyi takip etmek zorunluluğunuz kalmıyor, çünkü zaten her şey elinizin altında oluyor.

Linki: UbuntuStats

(K)Ubuntu 8.10'un ismi belirlendi

Digg‘de az önce gördüğüm kadarıyla, (K)Ubuntu 8.10’un yeni ismi The Intrepid Ibex. Gutsy Gibbon, Feisty Fawn ve Hardy Heron güzel isimlerdi, özellikle Feisty’i halen sırf isminden ötürü severim. Ama Intrepid Ibex nedir yahu? Ancak böyle alakasız bir isim konulabilirdi dedim açıkçası.

Ayrıca 8.10 , (K)Ubuntu’nun 9.cu sürümü olacakmış, olsun tabii.

P.S: O değilde, bir Hardy Heron vardı, gelmedi gitti, ne geçmek bilmez aylarmış.