Ubuntu üzerinde BIND9 DNS Kurulumu

MeeGo Türkiye’yi yeni VPS sunucusuna taşırken DNS ayarlamalarını yapmayı da öğrenmiş oldum, şimdiye kadar pek de uğraşmadığım bu konuda ortaya hızlı bir şeyler çıkartmak zamanımı aldı, bu yüzden sizin de zamanınız benzer şekilde boşa gitmesin diye BIND9 DNS kurulumu ve basit ayarlamalarını anlatmak istedim. Bu yazı BIND9 üzerine gelişmiş bir anlatım değil, basitçe onun nasıl işinizi görmenizi sağlayacağı üzerinedir.

 

Devamını oku…

SUDO: Aylık Ubuntu E-Dergisi

Eren Kovancı ve Ubuntu Türkiye tayfası oldukça kaliteli bir işe imza atmışlar, aylık olarak SUDO adında bir dergi çıkartıyorlarmış. Ubuntu-TR’yi ve ortamını çok geniş olarak tanıma fırsatım olmadı ama izlenim olarak gayet iyi bir topluluk olduğunu biliyorum, Eren’i de eskiden Pardus için yürüttüğü projelerden (hepsinin önüne bir şekilde taş konuldu, ya da unutuldu gitti bir şekilde) iyi biliyordum zaten.

Bu girdiyi yazarken bir yandan da kurcalamaya devam ediyorum dergiyi, daha ilk sayı olduğu için özellikle sayfa tasarımı ve genel düzen konusunda bazı eksiklikler var tabii, ama ben oldukça beğendim, umarım bu şekilde devam ederler. Dergiye yardımcı olmak isteyenler de mutlaka Ubuntu Türkiye forumlarından ekibe ulaşsınlar, tamamen gönüllülük esasına dayalı bir proje.

Derginin içeriğine ulaşmak, indirmek ve yorumlar için şu linke tıklayın: Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 1.Sayı

Kubuntu 8.10 (Intrepid Ibex) da bizi neler bekliyor?

Daha önce Ubuntu 8.10 da bizi neler beklediğiyle ilgili şurada bir yazı yazmıştım. Fakat sonradan farkettim ki işin Kubuntu yanı eksik kalmış, ben de Kubuntu’da bizi bekleyecek özelliklerin olduğu bir yazı derleyeyim dedim. Kubuntu 8.10, KDE ile ilgili çok önemli yeniliklerin yanında, daha iyi bir KDE entegrasyonu, ve Hardy ile sağlanamamış olan kde4 yazılımların etkin kullanılmasını içeriyor. Yazıyı Kubuntu Wiki den aldım, üzerine önceden duyurulmuş olan şeyleri ve kendi yorumlarımı da ekledim. Kaynak için tıklayın.

Devamını oku…

Firefox 3.0 Rastgele Çökme Sorununun Giderilmesi

(K)Ubuntu 8.04 Hardy Heron kullanıcıları, güncellemeden sonra Firefox’larının düzgün çalışmadığını ve ara ara çakıldığı farketmiş olabilirler. Sorunun kaynağı Ubuntu’nun yeni bir aparatı olan pulseaudio’nun flash pluginindeki bir bugu uyandırıyor olması. Eğer siz de bu sorunu yaşadıysanız, şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

  1. Buradan nspluginwrapper paketini indirip, kuruyoruz.
  2. libflashsupport paketini indirmek için şu komutu işletin: sudo apt-get install libflashsupport
  3. sudo apt-get remove –purge flashplugin-nonfree komutunu işleterek flashplugini silin.
  4. sudo apt-get install flashplugin-nonfree komutuyla flashplugin’i yeniden yükleyin.
  5. Firefox’u yeniden başlatın.

P.S: Yazının orijinal kaynağı ubuntugeek.com .