Apple ve FBI Kavgasının John Oliver Yorumu

John Oliver ‘ın ustalık eseri, kriptolama ve veri güvenliği adına hem bu kadar layman ‘e anlatır gibi anlatan, hem de bu kadar komik ve eğitici bir video daha herhalde yayınlanmamıştır, üstelik geçtiğimiz ayların gündemini de çok iyi yakalamış. En azından 16:00 ‘dan sonrasındaki Apple reklamı parodisini izleyin, pişman olmayacaksınız. Hem Apple, hem de IT sektörünün geneline atfedilebilecek tarihe geçmesi gereken bir de sloganı var: “Join us as we dance madly on the lip of the volcano.”

Chris Stephenson ve “Bilgisayar Bilimleri’nin Başarısı”

“Bilgisayar Bilimleri ‘nin başarısı”, 2012 ‘de yayınlanan ve CS alanını hem bilimsel, hem de tarihsel ve sosyolojik açıdan ele alan, küçük sorular ve şakalarla renklendirilmiş, şaşırtıcı ve bu alana ilgiliyseniz kanımca 1 saatinizi almaya değecek bir konuşma. Konuşmanın içeriği şu şekilde özetlenmiş:

Bilgisayar Bilimleri’nin aslında masamızdaki (ya da cebimizdeki) küçük makineyle sadece dolaylı bir bağı var. Temel ve geniş bir bilim alanı. 60 dakika içinde felsefeden cinsiyete, cinsellikten siyasete, sosyolojiden tarihe ve nihayet kaplanın çizgilerine varan bir yolculuk yapacağız. Sizi şaşırtacak en az bir şey öğreneceğinizin garantisini veriyoruz.

Konuşmayı veren hoca, Chris Stephenson, Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünün başkanıydı, yanılmıyorsam bölüm kapatıldıktan sonra da üniversitede akademisyen olarak kaldı. Kendisi yaptığı bazı dersler ve konuşmaları da Vimeo ‘da yayınlamış. Ayrıca bu Ocak ayında T24 ‘te yayınladığı ve günümüz Türkiye ‘sine güzel bir paralel çeken, IRA üzerine bir yazısı da var.

Bilmek isterseniz eğer: 25 yıl Türkiye ‘de yaşamış bu hoca, dün bu saatlerde “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için, muhtemelen piyango usulüyle seçilen, işini kaybeden ve tutuklanan üç akademisyene destek olmak için gittiği adliyedeki arama esnasında, çantasında an itibariyle ülkenin üçüncü büyük partisine ait bir davetiye bulunduğu için sınırdışı edildi. Çünkü, Türkiye’de hiçbir başarı cezasız kalmaz.

George Carlin'den "Religion is Bullshit"

George Carlin, geç farkettiğim (fazlasıyla geç, 2008’de ölmüş maalesef) harika bir komedyen, harikalığı şuradan kaynaklanıyor aslında; hayata dair kendince -ve çoğunlukla, bence de- tutarlı bir bakış açısı var, ancak bunu dinleyicisine ders verir, ya da çok da umursarmış gibi anlatmıyor Carlin. Komedyen olarak çağrılmasının haklı bir sebebi var, çünkü konusunu bir komedyene yakışır şekilde, eğlenceli bir şekilde anlatma yeteneğine sahip, aynı fikirde olmasanız bile eğleniyorsunuz o konuşurken. Kendisine ait bir tarzı, sesi, düşünceleri olan bir komedyen.

Yukarıda verdiğim videosunda da, adından anlaşılabileceği üzere dinlere kısa ve etkili şekilde giydirmiş, neden güneşe tapmanın daha mantıklı olduğunu Carlin’den dinlemek isterseniz bir şans verin :)

Satanist Evlat Arif

Devamı:

Üzerine yapılabilecek yorum var aslında. Çok şey söyleyebilirim. Çünkü talep var ki, bunu izleyip inanan öküzler var ki bu adamlar televizyonda yer işgal edebiliyorlar. Ama onun yerine, hiç bir şey söylemeyeceğim. Yalnız, eğer STVden birilerine falan denk gelirseniz, söyleyin, Arif’ten çok daha iyi rol keserim, 70 milyonu kandırırız valla. Kurtlar vadisi yüzüğüyle “hevi metalci genç” olmuyor, anlatabiliyor muyum?