İşletim Sistemlerim (a.k.a Demirbaş Listesi)

(Sahalarda görmek istemediğimiz ekranlar: Windows 8 BSOD)

Bu blog girdisi, kendimi blogosferin en çok işletim sistemli adamı olarak kayıtlara geçirmek, hak ettiğim “Aranel, The Tireless One” ünvanına el koymak amacıyla yazılmıştır. Hatta bu yazıyı okuyan, ya da yazının ortasına gelemeden “eeh yahu” diyen herkesi de rekabete davet ediyorum. Yalnız 16 adet extended partisyonunuza kurduğunuz 15 farklı Linux dağıtımı sayılmıyor, günlük ihtiyaçlarınız için kullandığınız, gerçekten “şunun için lazım bana” dediğiniz OS’ları toplayın bakalım, şöyle liste çıkıyor mu:

  • (K)Ubuntu Son Sürüm: Böyle yazdım çünkü en son Heron’da falan saymayı bırakmıştım sürüm kodlarını. Bu ana bilgisayarımın sistemi, yaklaşık 4 yaşında (Jaunty’den beri) ve 2 PC, 2 HDD değiştirdi, KDE 3.5’den 4’e geçişi yaşadı, ama işlevinden -sağolsun- ödün vermedi. Şuan 3840×1080 çözünürlükte bir Plasma KDE çalışma alanını bana sunuyor, ve bunun üzerinden bu girdiyi yazıyorum. En çok kullandığım ve bana en lazım olan sistem bu, IT hayatımın büyük kısmı bu sistemde geçiyor, askerlik anıları gibi anlat anlat iç bayacak anılarım var. Anlatmayayım ama.
  • Windows 7: Kubuntu’nun olduğu ana bilgisayarda multi-boot kendisi. 1,5 yaşında falan tahmin ediyorum. Oyun oynamak, Steam üzerinde oyun oynamak, ve nadiren Windows’tan başka çıkar yol kalmadığı durumlarda beni kurtarmak amacıyla varlığını sürdürüyor. Üzerinde rahat 2 korsan CD dükkanı açılacak oyun var, bir nevi oyun konsolum oldu artık.
  • Sanal Windows XP: Bu da ana bilgisayarda Linux’un altında, VirtualBox üzerinde çalışıyor, acil durumlarda ya da Linux’u kapatmadan Windows’a mahkum kaldığım nadir durumlar (Flatcast dinlemek mesela) için var ama 3 ayda bir görüşüyoruz, nispeten gerekliliği tartışmaya açık.
  • Windows 7: Lenovo S10-3t üzerinde kurulu geldi, yakın zamana -2 gün?- kadar genel amaçlı MeeGo ile birlikte kullanıyordum, orijinal olduğu ve netbookun kendi sistemi olduğu için silmeye kasmamayı düşünüyorum, işlevi daha bu hafta bitti. Üzerinde Lenovo’nun yüklediği kamyon dolusu bloatware de cabası.
  • MeeGo Netbook 1.2: Lenovo S10-3t’de ağırlıklı tercihim olan sistem, zira kendisi bir tablet üzerinde gördüğüm tek adam akıllı GNU/Linux arayüzü olma yetkinliğine sahip, performanslı, sağlam bir sistem. Maalesef MeeGo projesi yerini Tizen’e devretmekle meşgul olunca bu proje baltalandı, ama halen netbookta bir Linux’a ihtiyacım olduğunda (ki ona ne zaman ihtiyacınız olacağını hiç bilemezsiniz, güzelliği budur) bana hizmet ediyor.
  • Windows 8 Consumer Preview: S10-3t’de şuan günlük olarak kullandığım ve PC’me asla sokmamayı düşünsem de, o sistem ve tablet amaçlı arayüz için süper de işlediğini düşündüğüm Windows, en sonunda bir işime yarayanını yaptılar. Uzun uzadıya bahsedesim var bundan, tabletten beklediğim her işimi görüyor şuan. Tek sorunu bir Windows olması, dolayısıyla hiçbir hesap parolamı ya da önemli verimi üzerinde taşımaya ikna edilemiyor olmam.
  • MeeGo Harmattan: Mobil işletim sistemim, üzerine bir kitap dolduracak kadar yazıp çizdiğimden ekstra bahsetmeyeyim, detaylar için meegoturkiye.org diyeyim. Evden dışarı adımımı attığım andan itibaren türlü çeşit fonksiyonu ve tam bir Linux sistemiyle her işime yetişen, yeri gelip multimedya cihazı, Internet ile aramdaki bağlantı, her tür anlık iletişim aracı, oyuncak, her şey olan alet bu. Benim için anlamı büyük.
  • HD DREAM üzerinde CHROOT’lu OptWare: Fantezi nedir, nasıl yapılır? Başta sadece yapabiliyor olduğum için yapmıştım kabul, şuan daha çok Torrent indirici ve veri merkezi olarak kullanıyorum, bir nevi kendi plug bilgisayarım oldu bu. Tabii onun dışında kendi saçmasapan kapalı sistemi üzerinde çalıştırdığı işletim sistemi de onu medya oynatıcımsı bir şey yapıyor, yine de sever sayarım.

Yakın zamanda kullanımını bıraktıklarım: Lenovo’mda deneyip derin bir başarısızlıkla sonuçlanan son sürüm Ubuntu, eski media center sistemim Mythbuntu ve birkaç sene önce bıraktığım Mac OS X’in o dönemki sürümü. Bir de tabii ki N900’ümde kullandığım Maemo ve fantezi amaçlı kurduğum NITdroid.

Bu listeye uzaktan bağlandığım, sunucu vs. sistemleri dahil etmedim, sonuçta onlara da neredeyse günlük olarak işim düşse de, günlük hayatımın parçası değiller. Asıl soru şu; benim için tedavi, umut var mı doktor?

Windows'da Telnet Scripting Tool kullanımı ve CAR 854 betiği

Aslında router yeniden başlatmakla ilgili betikler paylaşmaktan oldukça sıkıldım ve bu konuda daha fazla yazmayacaktım, ama hem JDownloader gibi uygulamaların bunu gerektiriyor olması hem de Windows için hiç böyle bir yazı yazmadığımı farkettiğimden, en önemlisi de blogu takip eden bir arkadaşın ricası üzerine-bu kadar beklettiğim için üzgünüm- bu yazıyı yazdım. Daha önceki yazılarımı gördüyseniz, RapidShare gibi dosya sunucularından veri çekmek için gerekli IP değişikliğini otomatik olarak GNU/Linux üzerinde yapabiliyor olmalısınız. Windows üzerinde bu işlemi yapmanız da mümkün:
Devamını oku…

"Linux Ölüyor" Safsatası

Yabancı bilişim medyasını takip ediyorsanız görmüşsünüzdür, “Windows 7 – The Linux Killer” yazan abartılı başlıklar falan. Gerçi medya abartmayı sever, bunu biliyoruz, her trafik kazasında bağırıp çağıran ebeveynler görmenizin sebebi budur. Ama bu artık gerçekten aptalca bir hal almaya başladı. Özellikle Digg’de gördüğüm en son “Windows 7 netbook pazarına bir ışık gibi doğacak..” hikayelerinden o kadar sıkıldım tarif edilemez.

Devamını oku…

The Matrix Windows'ta Olsaydı?

Matrix’in ne kadar komplike bir sistem olduğunu ve böyle bir sistemi yaşatmanın nasıl bir işlem gücü gerektireceğini tahmin ediyorsunuzdur. Elbette bu işlem gücünü uygun şekilde kullanacak bir İşletim Sistemi de olmalı ki, kurulan düzen hep stabil olarak işleyebilsin. Stabil, Hızlı, Güvenli OS denilince akla ilk gelen işletim sistemi olan MS Windows (oha!?) Matrix’i çalıştırmak için seçilmiş, peki neler olmuş:

Eylül/Ekim/Kasım'da yepyeni oyunlar

Eylül ayına girişimizle beraber, harika oyunlar bizleri bekliyor. Normalde oyun listesi tutmayan, oyunlarla bu derece haşır neşir olup takip etmeyen ben bile, kendim için kapsamlı bir oyun listesi yaptım. Ekim ayında eski klasiklerin müthiş çevirilerini (Red Alert 3, Fallout 3) , Kasım’da ise yepyeni fikirlerle gelen Mirror’s Edge ve tabii ki bir oyun klasiği olan Grand Theft Auto IV var. Bu ay sadece bir başlangıç, Ekim ve Kasım’da oyun yağmuruna tutulacağız.

Hazırladığım listeyi de paylaşayım dedim, zirâ eğer oynayacak oyun arayanlardansanız, bu tip listeler çok işe yarıyor, hem de IGN gibi platformlarda yüzlerce çöp oyunun arasında sürünmekten kurtuluyorsunuz. Listeye göz atmadan(veya direkt c/p etmeden) önce belirteyim ki, kendi oyun zevkime uymayan bazı oyunları liste dışı bırakmış olabilirim. Eğer sizin de önerileriniz varsa mutlaka yorum atın ki oynayayım bende, oyun oynayasım var! :) Kırmızı yazdıklarım kendimce “çok önemli” işaretlediklerimdir. Siz dikkat etmeseniz de olur.

Devamını oku…

GRUB ile Windows'da "Starting up…" takılması nasıl aşılır?

Geçenlerde yaşadığım bu sorunu çözecek vakti ancak bu gün bulabildim, ne yazıkki sorunla ilgili Internet’te çok çok az döküman var, çoğu da papağan gibi aynı bilgileri tekrarlamış.  Ben de bir yerlerde bulunsun, ihtiyacı olan alsın diye buraya gireyim dedim.

Bu hatayı aşmak aslında çok basit, ama bilmeyince kan ter içinde  bırakabilir insanı:

Hata büyük ihtimalle siz 2 disk kullandığınız için oluşuyor, şu adımları izleyin:

/boot/grub/menu.lst ‘yi root olarak uygun bir metin düzenleyici ile açın, Windows ile ilgili girdinin içinde makeactive ile chainboot arasına şu 2 satırı ekleyin:

map (hd1) (hd0)

map (hd0) (hd1)

Buradaki hd1 ve hd0 sizde farklı olabilir, sisteminizdeki hd# leri görmek için, GRUB açılışında “c” ye basıp konsola düşebilir, ardından root yazıp TAB a basarak tüm ihtimalleri görebilirsiniz. -P.S: Bunun daha kolay bir yoluda vardır, nitekim ben bilmiyormuşum.-