Raspberry Pi 101: RasPi nedir? Ne Yapılır? Alışveriş Rehberi

Raspberry Pi, $35 (80 TL~) gibi bir rakama edinilebilecek, microUSB üzerinden yaklaşık 3 Watt güçle çalışan, kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayar. Raspberry’nin bir kasası yok, sadece bir kart olarak satılıyor. Ancak hafife de almayın, bu küçük bilgisayardan biraz bahsetmek gerekirse:

  • 700 MHz ARM11 CPU
  • Broadcom VideoCore IV GPU (OpenGL ES 2.0 destekli, MPEG-2 ve VC-1 uyumlu. 1080p görüntü çıkışı)
  • 512 MB RAM
  • 2 adet USB çıkışı, HDMI çıkışı, Ethernet, SD kart yuvası, 3,5mm ses çıkışı ve Kompozit çıkış.

Raspberry’nin maliyeti ve boyu, yukarıdaki özelliklerine göre çok küçük. USB, HDMI, SD gibi her türlü desteğin yanı sıra iş görür bir CPU, RAM ve gayet iyi bir GPU ‘ya (Xbox I seviyesinde deniyor) sahipsiniz ve HD oynatabiliyorsunuz. Üstelik tüm bunları 5 V’lık bir microUSB’den aldığınız 3~4 Watt ‘lık güçle yapıyorsunuz. Basit bir kıyasla ortalama bir bilgisayar donanımı 200 Watt~ gibi bir enerjiyi kullanabiliyor. Bu durumda Raspberry ‘i aslında bir kalem pille, güneş enerjisiyle, veya pedal çevirerek çalıştırmanız mümkün. Üstelik  tüm bu donanım siz ne isterseniz onu yapmak için bekliyor, şimdiden bir çok dağıtım ve yazılım bu amaçlar için hazır.

Neler yapılabilir?

Hiç güç tüketmeyip (evdeki diğer her şeye kıyasla), yeterli miktarda performans üreten bir mini bilgisayarla ne yapılır? Üstelik son derece ucuz ve kurcalanabilir olsun. Bu sorunun cevabını size en iyi YouTube verebilir, çünkü RasPi ile yapılabileceklerin sınırı yok. Tamamı hayal gücüne ve isteğe kalmış olmakla beraber, ondan 3 Watt’lık bir bilgisayar da yapabilirsiniz, bir media-center da, sunucu olarak da kullanabilirsiniz, depolama/yedek ünitesi olarak da. Eliniz yatkınsa Raspberry sizin için ev otomasyonu da yapabilir; ışıkları kapatıp, kapıları kilitleyebilir, bir fincan kahve yapıp termostatı ayarlayabilir. Veya arabanızın multimedya sistemiyle değiştirip 80 lira ‘ya çok az enerji tüketen tam kapasiteli bir bilgisayar da taşıyabilirsiniz. Raspberry ‘ye bir kamera bağlarsanız ev güvenlik sistemi de yapabilirsiniz, robot da, bir emulator indirip HDMI’dan TV’nize bağladığınızda kendi oyun konsolunuzu da yapabilirsiniz.

Çok mu saydım? Aslında çok değil, bu saydıklarımın çoğu yapılmış, şuan kullanılan şeyler. Bu liste o kadar uzatılabilir ki. Gezegenin bir yerinde, tamamen güneş enerjili bir Raspberry sunucusu olduğunu, tüm Dünya ‘da elektrikler gitse bile onun açık kalacağını biliyor muydunuz? Mesea bu yapıldı. Peki elimiz yatkın değil veya zamanımız yok, pratik olarak neler yapabiliriz? O zaman kendi beklentilerimi anlatayım, ben ne için istedim Raspberry Pi ‘yi:

Devamını oku…

Nokia N96 v20.050 Değişiklikleri

Nokia N96 için yeni firmware sürümünü duyurdu. Eğer N96’nız varsa(ki yoksa, bu yazı pek ilginizi çekmeyecek) biliyorsunuzdur ki son sürüme güncellenmeyen bir N96 ömür törpüsüdür. v10 daki stabil olmayan, hantal telefon v12’de nasıl adam olup canavara döndüyse, v20’nin de kendine has güzellikleri var. Tabii bu kadar tatlı olmayan şeyler de olabilir ki, o sizin deneyiminize kalmış.

Başlamadan önce, hatırlatma açısından, firmware güncellemeleri Nokia PC Suite uygulaması kullanılarak-tercihen NSeries Suite de olur- yapılır ve tehlikelidir, firmware güncellemeden önce batarya tam dolu olmalıdır, adam gibi bir bağlantı kurulmalıdır PC ile arasında, ve kesinlikle panik olmamalısınız. Bozuldu sanıp da kabloyu çekip telefonu bozan çok insan var, yapmayın. FW güncellemesinden önce tüm verilerinizin bir yedeğini alın, N96 gibi yeni modellerde Nokia artık FW güncellemelerinde hafızayı sıfırlamıyor ama siz yine de yedekleyin, sağı solu belli olmaz. Gelelim neler yeni:

Devamını oku…

KDE4 – İşte bunu seviyorum!

KDE’mi seviyorum! :) Yeni KDE4.2’den. Sağ taraftaki uyarıcı dikkatinizi çekmiştir, kendisi Konqueror’den indirmekte olduğum mp3 dosyasının son durumunu bildiriyor, altta ise Kopete’den gelen yeni mesaj uyarısı var. Üstte KDE3.5’den geri dönen birden fazla satırlı uygulama yönetimi özelliği mevcut. Duvar kağıdının adı Air. Yeni sürümle birlikte varsayılan olarak geliyor.

Yeni KDE4 görünümünü tanıtmak için sanırım en iyisi bu oldu :)

KDE 4.2

2 gün önce KDE 4.2 (Kod Adı: “Cevap”) yayınlandı, yeni sürüm, bir öncekine göre gerçekten büyük farklılıklar içeriyor ve çok daha stabil, sorunlarından arınmış. Yazımın sonunda ise KDE4.2 kurarken yaşayabileceğiniz sorunlara değindim, özellikle Kubuntu kullanıcıları muhtemelen benzer sorunlar yaşayacaklardır.

Devamını oku…

WordPress 2.7.0

WordPress 2.7.0 çıktı, yeni sürüm bir çok güncelleme ve hata düzeltmesi içeriyor. Fakat tahmin ediyorum ki eğer WordPress gelişimiyle yakından ilgili değilseniz WordPress’iniz size zaten yeteri kadar hızlı ve stabil geliyordur, o yüzden altyapıdaki değişiklikler çok da ilgi çekmiyordur.

O zaman hemen asıl önemli konuya gelelim, WordPress ekibi yeni sürümde yönetici arayüzünü tamamen yenilemiş,  aslında önceki sürümlerde de(yanılmıyorsam 2.6) paneli yenilemişlerdi ama memnun kalmamış olacaklar ki, bir defa daha yenilemişler bu hali kesinlikle şimdiye kadar yaptıkları en iyi panel.

Devamını oku…

SUDO: Aylık Ubuntu E-Dergisi

Eren Kovancı ve Ubuntu Türkiye tayfası oldukça kaliteli bir işe imza atmışlar, aylık olarak SUDO adında bir dergi çıkartıyorlarmış. Ubuntu-TR’yi ve ortamını çok geniş olarak tanıma fırsatım olmadı ama izlenim olarak gayet iyi bir topluluk olduğunu biliyorum, Eren’i de eskiden Pardus için yürüttüğü projelerden (hepsinin önüne bir şekilde taş konuldu, ya da unutuldu gitti bir şekilde) iyi biliyordum zaten.

Bu girdiyi yazarken bir yandan da kurcalamaya devam ediyorum dergiyi, daha ilk sayı olduğu için özellikle sayfa tasarımı ve genel düzen konusunda bazı eksiklikler var tabii, ama ben oldukça beğendim, umarım bu şekilde devam ederler. Dergiye yardımcı olmak isteyenler de mutlaka Ubuntu Türkiye forumlarından ekibe ulaşsınlar, tamamen gönüllülük esasına dayalı bir proje.

Derginin içeriğine ulaşmak, indirmek ve yorumlar için şu linke tıklayın: Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 1.Sayı

Life After People

History Channel tek kelimeyle harika bir belgesel yayınlamış, Life After People belgeselinde, eğer şu an tüm insanlık bir şekilde “kaybolsa” (nasıl kaybolabileceği konusunda da teoriler sunuyor) Dünya’nın başına önümüzdeki 24 Saat’ten önümüzdeki 10,000 Yıl’a kadar neler gelebileceğini detaylıca incelemişler, çok beğendim, üstelik fazla fanteziye kaçılmamış, suyunu çıkartmadan yapmışlar.

Belgesel 1 Saat 28 Dakika sürüyor, her dakikasını beğeneceğinizi umuyorum. Daha etkili olması için tam ekran modunda izleyin. Altyazılı bir versiyon bulamadım, İngilizce yeteneğinizi konuşturursunuz artık biraz :)

(Embed ettiğim video çalışmazsa, direkt link için tıklayın.)

Linux için IDE yazılımları

Bir süredir uyduruk editörlerle işimi görmekten oldukça sıkılmıştım, C yazıyorsunuz, önce uyduruk editörde yaz, konsoldan derle, sonra mv yap, gdb yi aç, bir hata çıkarsa bilmemkaçıncı satıra otomatik gönderilme, kendin git.. Oldukça can sıkıcı olduğunu söylemeliyim. Kendime güzel bir çalışma ortamı ayarlamak istedim, ve bu konuda özgür 3 alternatifi denedim:

Devamını oku…