GitHub

Ticari kaygısı olmayan projelerim. Bazı projelerin kaynak kodlarına yukarıdaki GitHub profilimden ulaşabilirsiniz.

Projelerim

  • Casablanca [Stabil]

Raspberry Pi için PHP-tabanlı, parola korumalı yönetim/izleme paneli. HTML/CSS/JS, Izlenecek verileri Linux kabuk komutlarını kullanarak elde ediyor.

  • MeeSaver [Stabil]

Kilit ekranında otomatik değişen duvar kağıtları (slideshow) sağlayan MeeGo Harmattan uygulaması, Ovi Mağaza’da. Python, PySide ve Qt Quick/QML ile geliştirildi.

  • VodaSMS [Stabil]

Vodafone Türkiye üzerindeki WebSMS uygulamasını kolayca kullanabilmeyi sağlayan Maemo 5 uygulaması. Python, Qt ve Mechanize kütüphanesi ile geliştirildi.

  • MeeGo Türkiye [Stabil]

MeeGo / Maemo GNU/Linux için Türkiye destek sitesi. Drupal ile tasarlandı.

MeeGo Türkiye, MeeGo projesinin Türkiye’de tanıtılması, desteğinin sağlanması, yerelleştirilmesi ve geliştirilmesine katkı sağlar. MeeGo kullanıcıları/geliştiricileri arasında bir iletişim, bilgi ve veri ağıdır. Virtuatic sunucularında barındırılmaktadır.

  • Maemo 5 Türkçe Çeviri Projesi (turkish-l10n) [Stabil]

Maemo 5,  Debian GNU/Linux tabanlı mobil işletim sistemini Türkçe diline ve Türkiye bölgesine uyumlulaştırma projesi. Final sürüme ulaştı ve Türkçe konuşan bir çok N900 kullanıcısı tarafından ücretsiz olarak kullanıldı, halen kullanılıyor.  Maemo’nun depolarında da paket mevcut.

  • Kadim Topraklar [Sonlandı]

Son Türkçe MUD oyunu, www.kadimtopraklar.org adresinden ulaşabilirsiniz. MUD, Metin tabanlı çevrimiçi bir oyundur. Web sitesi PHP / HTML , Oyun ise C ile kodlandı.

Ekibin çalışmalarla pek ilgilenmemesi ve zaman yetişmemesi üzerine Mayıs 2009’da sonlandı. Son verilmeden önce projenin bir yedeğini aldık.

  • OpenSOZLUK [Devam Ediyor]

Ek$iSözlük tarzı sözlük oluşumları oluşturabilmek için, sıfırdan ve açık kaynak olarak tasarlanmakta olan bir PHP sözlük scripti. Oldukça başarılı gitmesine rağmen başka işlerimden dolayı askıda kaldı. Mart 2010’da SozlukSpot gibi alternatiflerin çoğalmasıyla beraber sonlanmasına karar verdim. 17 Mayıs itibariyle tekrar projeye başladım, projeler.aranelsurion.org üzerinde geliştiriliyor.

Katkılarım

  • ownCloud yazılımının Türkçe’ye Çevrilmesi [Stabil]

KDE tarafından geliştirilen ownCloud, harici servisler üzerinde kullandığımız bulut uygulamalarının (Takvim, Dosyalar, Kişiler gibi), kendi bulut servisimizi kurarak buradan kullanılması amacında olan bir yazılım, Transifex üzerinde çevirilerini tamamladım, yeni sürümlerle birlikte güncelliyorum, takım formatında olduğundan herkes katılıp destek verebilir. Grubun adresi: https://www.transifex.net/projects/p/owncloud/

  • MeeGo yazılımının Türkçe’ye Çevrilmesi [Sonlandı]

Nokia, Intel ve Free Software Foundation işbirliğiyle ortaya çıkarılan açık kaynaklı mobil,araç,netbook ve tablet işletim sistemi MeeGo için Türkçe dile çevrilme grubunun koordinatörlüğünü ve çevirileri yapıyorum. Maemo’nun aksine hazırda oturmuş bir yerelleştirme altyapısı olarak Transifex kullandığından çevirileri de burada yapıyoruz. Grubun adresi: http://meego.transifex.net/projects/p/meego/r/1-0/l/tr/

Çeviriler tamamlandı ve bir kısmı Nokia’nın MeeGo Harmattan tabanlı cihazı Nokia N9’da, Tablet UX çevirileri ise MeeGo 1.2 Netbook arayüzünde (en iyi Lenovo S10-3t ile çalışıyor) kullanıldı, MeeGo projesinin ömrünü tamamlaması üzerine buradaki katkım sonlanmış oldu.

  • Trac yazılımının Türkçe’ye Çevrilmesi [Stabil]

Trac SVN’i üzerinde Türkçe dil çevirilerini yapıyorum. Bilet adresi: Trac Ticket #5488

  • Maemo 5 Arapça Çeviri Projesi (arabic-l10n) [Sonlandı]

Maemo 5’i Arapça dili ve bölgesine uyumlulaştırma projesi. Paketleri benim tarafımdan inşa ediliyor, çevirileri Adib Abaji yapıyordu. Sonradan tamamen Adib’e devrettim, ardından başka bir proje bunun yerini aldı.